नवका- पुरनका लेख सर्च करु...

-साहित्य अकादेमी युवा पुरस्कार २०११ आ अनुवाद पुरस्कार २०११क घोषणा -(रिपोर्ट प्रियंका झा)

-साहित्य अकादेमी युवा पुरस्कार २०११ आ अनुवाद पुरस्कार २०११क घोषणा -

-मैथिली लेल युवा पुरस्कार २०११ श्री आनन्द कुमार झाकेँ हुनकर नाटक "हठात परिवर्तन" लेल देल गेल। -श्री आनन्द कुमार झाकेँ विदेह समानान्तर युवा पुरस्कार २०११ पहिनहिये भेट चुकल छन्हि, हुनकर पोथी "हठात परिवर्तन" केँ वोटिंग लेल राखल गेल रहए आ नाटक "कलह" केँ ई पुरस्कार
देल गेल रहए। हुनकर पाँचटा नाटकक पोथी प्रकाशित छन्हि। -
- युवा पुरस्कार २०११ लेल जूरी रहथि श्रीमती शेफालिका वर्मा, श्री गंगेश गुंजन आ श्रीमती उषाकिरण खान। -
- युवा पुरस्कारक सम्बन्धित वर्षक १ जनवरी (ऐ साल ई तिथि छल १ जनवरी २०११ केँ ३५ वर्ष) केँ ३५ वर्षसँ कम उमेरक रचनाकारकेँ सभ साल देल जाएत।
-ऐ साल पहिल बेर  युवा पुरस्कार शुरू कएल गेल अछि।
-युवा पुरस्कारमे पचास हजार टाकाक चेक आ ताम्र प्रशस्ति पत्र देल जाएत।


 -साहित्य अकादेमी अनुवाद पुरस्कार २०११ श्री खुशीलाल झाकेँ "उपरवास कथात्रयी" (रघुवीर चौधरीक गुजराती उपन्यासक मैथिली अनुवाद) पर देल गेल। -
-अनुवाद पुरस्कार २०११ लेल जूरी रहथि श्रीमती कमला चौधरी, श्री वीरेन्द्र मल्लिक आ श्री इन्द्रकान्त झा।
 -१ जनवरी २००५ सँ ३१ दिसम्बर २००९ धरि प्रकाशित पोथीपर अनुवाद पुरस्कार २०११ लेल विचार कएल गेल।
-अनुवाद पुरस्कारमे पचास हजार टाकाक चेक आ ताम्र प्रशस्ति पत्र देल जाएत।

SAHITYA AKADEMI
RABINDRA BHAVAN
35, FEROZESHAH ROAD
NEW DELHI – 110 001
 23386623/23387064,  23382428,  secy@ndb.vsnl.net.in
Agrahara Krishna Murthy
Secretary
SA. 61/11/2/YP/PR/ 13 February 2012
For favour of Publication/Broadcast/Telecast
PRESS RELEASE
SAHITYA AKADEMI YUVA PURASKAR 2011
Sahitya Akademi announced its first annual Yuva Puraskar in 16 languages today; the rest of
the languages will be declared at a later date except Dogri and Sindhi. Seven books of poetry, one
of novel, four of short stories, one of biography, one of essay and two of plays have won the Sahitya
Akademi Yuva Puraskar.
The Awards were recommended by distinguished Jury members representing 24 Indian
languages and approved by the Executive Board of the Sahitya Akademi which met today under the
Chairmanship of Sri Sunil Gangopadhyay, President of the Sahitya Akademi.
Those who have won the Awards for their collection of poetry include Uma Shankar Choudhary
(Hindi), Veeranna Madiwalara (Kannada), Nisar Azam (Kashmiri), Aishwarya Patekar (Marathi),
Gayatribala Panda (Odia), Paramveer Singh (Punjabi) and Vempalli Gangadhar (Telugu).
Those who have won the Awards for their collection of short stories include
Binod Ghoshal (Bengali), Susmesh Chandroth (Malayalam), Dula Ram Saharan (Rajasthani) and
Jofa Gonsalves (Konkani). M. Thavasi (Tamil) is awarded for his novel.
Those who have won the Awards for their plays are Anand Kumar Jha (Maithili) and Dhwanil
Parekh (Gujarati). Vikram Sampath (English) won the award for Biography while Arindam Borkataki
(Assamese) won for his book on essays.
According to the procedure, the Executive Board declared the Awards on the basis of
unanimous selections made by the Jury or selection made on the basis of majority vote. The Award
relates to books published by an author of the age of 35 and below as on 1st January of the year of
the award.
The Award in the form of a casket containing an engraved copper-plaque and a cheque of
Rs.50,000/- will be presented to the awardees at a special function held at a later date.
Sd/-
(Agrahara Krishna Murthy)
Encls: List of Award-winners
List of Jury members
Annexure ‘A’
Sahitya Akademi Yuva Puraskar 2011
Language Title and Genre Author
Assamese ANUSILON (ESSAYS) ARINDAM BORKATAKI
Bengali DANAOWLA MANUS (SHORT STORIES) BINOD GHOSHAL
English
‘MY NAME IS GAUHAR JAAN!’ - THE LIFE AND TIMES OF A
MUSICIAN (BIOGRAPHY)
VIKRAM SAMPATH
Gujarati ANTIM YUDDHA (PLAY) DHWANIL PAREKH
Hindi KAHTE HAIN TAB SHANSHAAH SO RAHE THE (POETRY) UMA SHANKAR CHOUDHARY
Kannada NELADA KARUNEYA DANI (POETRY) VEERANNA MADIWALARA
Kashmiri PATTE LEJI ZOON DARAS(POETRY) NISAR AZAM
Konkani NIRNAY (SHORT STORIES) JOFA GONSALVES
Maithili HATHAT PARIVARTAN (PLAY) ANAND KUMAR JHA
Malayalam MARANA VIDYALAYAM (SHORT STORIES) SUSMESH CHANDROTH
Marathi BHUISHASTRA (POETRY) AISHWARYA PATEKAR
Odia GAAN (POETRY) GAYATRIBALA PANDA
Punjabi AMRIT VELA (POETRY) PARAMVEER SINGH
Rajasthani PEER (SHORT STORIES) DULA RAM SAHARAN
Tamil SEVALKATTU (NOVEL) M. THAVASI
Telugu
MOLOKALAPUNNAMI (SHORT STORIES)
VEMPALLI GANGADHAR
Annexure ‘B’
JURY MEMBERS FOR THE 2011 SAHITYA AKADEMI YUVA PURASKAR
ASSAMESE
1) Smt. Anuradha Sarma Pujari
2) Sri Apurba Sarma
3) Sri Atulananda Goswami
MAITHILI
1) Dr. (Smt.) Ushakiran Khan
2) Dr. Gangesh Gunjan
3) Dr. Shefalika Verma
BENGALI
1) Sri Subodh Sarkar
2) Ms. Sumita Chakraborty
3) Sri Ashis Sanyal
MALAYALAM
1) Sri K.P. Sankaran
2) Sri M.K. Sanoo
3) Sri Sathrughnan
ENGLISH
1) Dr. Amitava Roy
2) Sri Bhaskar Ghosh
3) Smt. Prema Nandkumar
MARATHI
1) Smt. Anuradha Patil
2) Prof. Bhalchandra Nemade
3) Prof. Chandrashekhar Jahagirdar
GUJARATI
1) Sri Chandrakant Topiwala
2) Sri Manilal H. Patel
3) Smt. Dhiruben G. Patel
ODIA
1) Smt. Amiyabala Patnaik
2) Dr. Archana Nayak
3) Dr. Bauribandhu Kar
HINDI
1) Dr. Divik Ramesh
2) Sri Himanshu Joshi
3) Smt. Rajee Seth
PUNJABI
1) Dr. Charnjeet Kaur
2) Dr. Manjit Singh
3) Dr. Rajinder Pal Singh Brar
KANNADA
1) Dr. Banjagere Jayaprakash
2) Dr. Meerasabihally Shivanna
3) Dr. M. H. Krishnaiah
RAJASTHANI
1) Sri. Kamal Ranga
2) Dr. Nand Bhardwaj
3) Dr. Kundan Mali
KASHMIRI
1) Smt. Naseem Shifayee
2) Dr. Roop Krishan Bhat
3) Sri Satish Vimal
TAMIL
1) Dr. S. Chandra
2) Dr. M. Palaniappan
3) Sri Thopil Mohamad Meeran
KONKANI
1) Sri Ashok S. Kamat
2) Sri Basti Vaman Shenoy
3) Sri Stanley Nic Vas
TELUGU
1) Dr. Kathyayini Vidmahe
2) Sri Munipalla Raju
3) Prof. Rachapaleum Chandrashekara Reddy







SAHITYA AKADEMI
RABINDRA BHAVAN
35 FEROZESHAH ROAD
NEW DELHI-110 001
TEL: 2338 66 26/2338 7064, Fax : 23382428, E-mail: secy@ndb.vsnl.net.in
Agrahara Krishna Murthy
Secretary
SA.61/11/TP/PN/ 13 February 2012
For favour of Publication/Broadcast/Telecast.
P R E S S N O T E
SAHITYA AKADEMI PRIZE FOR TRANSLATION 2011
The Executive Board of the Sahitya Akademi which met at Rabindra Bhavan, New
Delhi, today, under the Chairmanship of its President, Sri Sunil Gangopadhyay, approved
selection of 22 books (as given at Annexure `A' attached) for the Sahitya Akademi
Translation Prize 2011. Nepali and Sanskrit awards will be announced at a later date. The
books were selected on the basis of recommendations made by the Selection Committees of
three members each in the concerned languages in accordance with the rules and procedure
laid down for the purpose. The prizes relate to translations first published during the five
years prior to the year immediately preceding the year of Prize for Translation (i.e. between
1 January 2005 and 31 December 2009).
The names of the members of the Selection Committees on whose recommendations
the Translation Prizes were declared are given language wise at Annexure `B' attached.
The Prize carries an amount of Rs.50,000/= and a copper plaque which will be
presented to the translators of each of these books at a special function to be held some time
in August 2012.
Sd/-
(Agrahara Krishna Murthy)
Encl: as above
Annexure “A”
SAHITYA AKADEMI PRIZE FOR TRANSLATION 2011
LANGUAGE
TITLE OF THE TRANSLATION
TRANSLATOR
NAME OF THE ORIGNAL BOOK, GENRE, LANGUAGE &
AUTHOR
ASSAMESE ADAMYA SHAKTI SURESH SHARMA INDOMITABLE SPIRIT (ESSAYS) ENGLISH
A P J ABDUL KALAM
BENGALI RAGHAVER DIN R0ATRI JAYANTA DEVNATH (NOVEL) MARATHI
NAMDEV KAMRE
BODO VOLGANIFRAI GANGA HARI NARAYAN KHAKHLARY VOLGA SE GANGA (NOVEL) HINDI
RAHUL SANKRITAYAN
DOGRI DO GAZ ZAMEEN JITENDRA UDHAMPURI DO GAZ ZAMEEN (NOVEL) URDU
ABDUS SAMAD
ENGLISH SHAH ABDUL LATIF: SEEKING THE
BELOVED
ANJU MAKHIJA & HARI DILGIR SHAH JO RISALO (POETRY) SINDHI
SHAH ABDUL LATIF
GUJARATI KARMELIN DARSHANA DHOLAKIA KARMELIN (KONKANI) NOVEL
DAMODAR MAUZO
HINDI GIFT PACKET S. SHESHARATTANAM GIFT PACKET (NOVEL) TELUGU
JAYANTI PAPARAO
KANNADA NAANU AVANALLA… AVALU…! TAMIL SELVI NAAN SHARAVANAN ILLAI, VIDYA (AUTOBIOGRAPHY) TAMIL,
LIVING SMILE VIDYA
KASHMIRI WUNAL TE SIRYI SATISH VIMAL (POETRY) HINDI
VARIOUS AUTHORS
KONKANI MAHAKAVI GOVINDA PAI L. SUNITHA BAI MAHA KAVI GOVINDA PAI (BIOGRAPHY) KANNADA
KAYYAR KINHANNA RAI
MAITHILI UPARVAS KATHATRAYEE KHUSHI LAL JHA UPARVAS KATHATRAYEE (NOVEL) GUJARATI
RAGHUVEER CHAUDHARI
MALAYALAM MEERAYUM MAHATMAVUM K. B. PRASANNAKUMAR MIRA AND MAHATMA (NOVEL) ENGLISH
SUDHEER KAKER
MANIPURI KARI MANGKHRE KARI PHANKHRE S. NANDAKISHOR SINGH KYA KHOYA KYA PAYA (POETRY) HINDI
ATAL BIHARI VAJPAYEE
MARATHI RAJAI KAVITA MAHAJAN LIHAF (SHORT STORIES) URDU
ISMAT CHUGHTAI
ODIA UMRAO JAN ADA
SANGRAM JENA
UMRAO JAN ADA (NOVEL) URDU
MIRZA MUHAMMAD HADI RUSWA
PUNJABI BHARTI NIKKY KAHANI GURBAX SINGH FRANK
(ANTHOLOGY OF SHORT STORIES) VARIOUS LANGUAGES
ED. BY E. V. RAMAKRISHNAN
RAJASTHANI EK CHADAR MEILI SI KAMAL RANGA EK CHADAR MEILI SI (NOVEL) URDU
RAJINDER SINGH BEDI
SANTALI SANTAL PAHRA (VOL. I & II) THAKURDAS MURMU SANTAL LOKAKATHA (VOL. I & II) (SHORT STORIES) ORIYA
BINOD BIHARI DAS
SINDHI SHAADEE TA KARI JETHO LALWANI (PLAY) GUJARATI
DAMU SANGANI
TAMIL PARAVAIGAL ORUVELAI THOONGI
POYIERUKKALAM
INDRAN PERHAPS BIRDS MIGHT HAVE SLEPT (POEMS) ORIYA
MANORAMA BISWAL MAHAPATRA
TELUGU PRATAPA MUDALIYAR CHARITRA S. JAYAPRAKASH PRATHAPA MODALIYAR CHARITHRAM (FICTION) TAMIL
VEDANAYAGAM PILLAI
URDU MUNTAKHAB DALIT
KAHANIYAN
F. S. EJAZ ANTHOLOGY OF DALIT SHORT STORIES (SHORT
STORIES) HINDI
ED. BY RAMANIKA GUPTA
Annexure “B”
LIST OF SELECTION COMMITTEE MEMBERS FOR THE SAHITYA AKADEMI PRIZE FOR TRANSLATION 2011
ASSAMESE
Prof. Ananda Bormodui
Prof. Madan Mohan Sharma
Dr. Jitanjali Borpujari
BENGALI
Sri Tapodhir Bhattacharya
Sri Gopa Dutta
Dr Usharanjan Bhattacharya
BODO
Sri Premananda Machahary
Sri Nabin Malla Boro
Sri Gopinath Brahma
DOGRI
Prof. Champa Sharma
Sri Mohan Singh
Sri Krishna Sharma
ENGLISH
Sri Tarun Saint
Prof. Manju Jain
Ms. C. T. Indira
GUJARATI
Ms. Bindu Bhatt
Sri Sanjay Shripad Bhave
Ms. Rupalee Burke
HINDI
Sri Alok Gupta
Sri Amar Goswami
Sri Shankar Lal Purohit
KANNADA
Dr. Na. Damodara Shetty
Dr.Parvathi G.Aithal
Dr. T. G. Prabhashankara ‘Premi’
KASHMIRI
Sri Sona Ullah Niyaz
Sri Shahid Budgami
Dr. Iqbal Nazki
KONKANI
Dr Harischandra Nagvenkar
Sri Leo D’Souza
Sri Payyanur Ramesh Pai
MAITHILI
Dr. Birendra Mullick
Dr. Kamla Chaudhary
Dr. Indra Kant Jha
MALAYALAM
Sri Vaikom Muraly
Sri K. S. Viswambhara Das
Smt. Ashitha
MANIPURI
Professor N. Kunjamohan Singh
Sri S. Lanchenba Meitei
Sri R.K. Jitendrajit Singha
MARATHI
Dr Avinash Sapre
Sri Kautikrao Thale Patil
Dr. G.N. Maggirwar
ODIA
Sri Nrusingha Prasad Tripathy
Professor Sashibhushan Biswal
Sri Jayanti Rath
PUNJABI
Dr. Shinder Pal Singh
Dr. Jatinder Deep Kaur
Prof. Surjit S. Bhatti
RAJASTHANI
Dr. Gordhan Singh Shekhawat
Sri Upendra ‘Anu’
Sri Ramswaroop Kishan
SANTALI
Sri Salkhu Murmu
Sri Biswanath Tudu
Sri Chaitanya Prasad Majhi
SINDHI
Dr. Jagdish Lachhani
Dr. Kamla Goklani
Ms. Vishu Bellani
TAMIL
Smt. Madana Calliyani
Sri Kalladan
Sri Kovai Gnani
TELUGU
Sri Sakhamuru Rama Gopal
Prof. G. Lakshminarayana
Sri Kasturi Murali Krishna
URDU
Sri Salam Bin Razzaq
Sri Alam Khursheed
Prof. Khursheed Ahmad


नाटक, गीत, संगीत, नृत्य, मूर्तिकला, शिल्प आ चित्रकला क्षेत्रमे विदेह सम्मान २०१२ क घोषणा


अभि‍नय- मुख्य अभिनय ,


सुश्री शि‍ल्‍पी कुमारी, उम्र- 17 पि‍ता श्री लक्ष्‍मण झा


श्री शोभा कान्‍त महतो, उम्र- 15 पि‍ता- श्री रामअवतार महतो,


हास्‍य-अभिनय


सुश्री प्रि‍यंका कुमारी, उम्र- 16, पि‍ता- श्री वैद्यनाथ साह


श्री दुर्गानंद ठाकुर, उम्र- 23, पि‍ता- स्‍व. भरत ठाकुर


नृत्‍य


सुश्री सुलेखा कुमारी, उम्र- 16, पि‍ता- श्री हरेराम यादव


श्री अमीत रंजन, उम्र- 18, पि‍ता- नागेश्वर कामत


चि‍त्रकला
श्री पनकलाल मण्डल, उमेर- ३५, पिता- स्व. सुन्दर मण्डल, गाम छजना
श्री रमेश कुमार भारती, उम्र- 23, पि‍ता- श्री मोती मण्‍डल


संगीत (हारमोनियम)


श्री परमानन्‍द ठाकुर, उम्र- 30, पि‍ता- श्री नथुनी ठाकुर


संगीत (ढोलक)


श्री बुलन राउत, उम्र- 45, पि‍ता- स्‍व. चि‍ल्‍टू राउत


संगीत (रसनचौकी)


   श्री बहादुर राम, उम्र- 55, पि‍ता- स्‍व. सरजुग राम


शिल्पी-वस्तुकला


    श्री जगदीश मल्लिक,५० गाम- चनौरागंज


मूर्ति-मृत्तिका कला


श्री यदुनंदन पंडि‍त, उम्र- 45, पि‍ता- अशर्फी पंडि‍त




काष्ठ-कला


श्री झमेली मुखिया,पिता स्व. मूंगालाल मुखिया, ५५, गाम- छजना




किसानी-आत्मनिर्भर संस्कृति


श्री लछमी दास, उमेर- ५०, पिता स्व. श्री फणी दास, गाम वेरमा
विदेह सम्मान

-मैथिली नाटक/ संगीत/ कला/ मूर्तिकला/ फिल्मक समानान्तर दुनियाँक अभिलेखन आ सम्मान सेहो हएत विदेह सम्मानक घोषणा द्वारा
-ई घोषणा दिसम्बरक अन्त वा जनवरी २०१२ मे हएत
-मैथिली नाटक/ संगीत/ कला/ मूर्तिकला/ फिल्मक समानान्तर दुनियाँक अभिलेखन आ सम्मान कएल जाएत


-विदेह नाट्य उत्सव २०१२ क अवसरपर प्रदान कएल जाएत ई सम्मान।


विदेह सम्मान


-अगस्त २०११ सँ सभ मास "ऐ मासक सभसँ नीक समदिया" सम्मानक घोषणा कएल जा रहल अछि
-समदिया- पूनम मंडल आ प्रियंका झाक मैथिली न्यूज पोर्टल। विदेह- प्रथम मैथिली पाक्षिक ई-पत्रिका ISSN 2229-547X VIDEHA  सम्पादक-सूचना-सम्पर्क-समाद     पूनम मंडल आ प्रियंका झा।   - द्वारा "ऐ मासक सभसँ नीक समदिया"क  घोषणा सभ मास भऽ रहल अछि
- सालक  अन्तमे "सर्वश्रेष्ठ मैथिली पत्रकारिता" लेल ऐ १२  टा देल सम्मानमे सँ  सर्वश्रेष्ठकेँ "विदेह पत्रकारिता सम्मान" देल जाएत। 
-अगस्त २०१२ मे हएत  "विदेह पत्रकारिता सम्मान"क घोषणा।


विदेह सम्मान


समदिया-  पूनम मंडल आ प्रियंका झाक मैथिली न्यूज पोर्टल।विदेह- प्रथम मैथिली  पाक्षिक ई-पत्रिका ISSN 2229-547X VIDEHA सम्पादक-सूचना-सम्पर्क-समाद पूनम  मंडल आ प्रियंका झा।


अपन इलाकाक कोनो समाचार ऐ अन्तर्जाल (http://esamaad.blogspot.com/)पर देबा लेल , समाचार poonamberma@gmail.com वा priyanka.rachna.jha@gmail.com पर पठाउ वा एतए http://www.facebook.com/groups/samadiya/ फेसबुकपर राखू।"


नेपाल प्रज्ञा प्रतिष्ठानक सदस्यता (नेपाल देशक भाषा-साहित्य,  दर्शन, संस्कृति आ सामाजिक विज्ञानक क्षेत्रमे  सर्वोच्च सम्मान)


नेपाल प्रज्ञा प्रतिष्ठानक सदस्यता 
श्री राम भरोस कापड़ि 'भ्रमर' (2010)
श्री राम दयाल राकेश (1999)
श्री योगेन्द्र प्रसाद यादव (1994)


नेपाल प्रज्ञा प्रतिष्ठान मानद सदस्यता
स्व. सुन्दर झा शास्त्री


नेपाल प्रज्ञा प्रतिष्ठान आजीवन सदस्यता
श्री योगेन्द्र प्रसाद यादव






फूलकुमारी महतो मेमोरियल ट्रष्ट काठमाण्डू, नेपालक सम्मान
फूलकुमारी महतो मैथिली साधना सम्मान २०६७ - मिथिला नाट्यकला परिषदकेँ
फूलकुमारी महतो मैथिली प्रतिभा पुरस्कार २०६७ - सप्तरी राजविराजनिवासी श्रीमती मीना ठाकुरकेँ
फूलकुमारी महतो मैथिली प्रतिभा पुरस्कार २०६७ -बुधनगर मोरङनिवासी दयानन्द दिग्पाल यदुवंशीकेँ






साहित्य अकादेमी  फेलो- भारत देशक सर्वोच्च साहित्य सम्मान (मैथिली)




           १९९४-नागार्जुन (स्व. श्री वैद्यनाथ मिश्र “यात्री” १९११-१९९८ ) , हिन्दी आ मैथिली कवि।




           २०१०- चन्द्रनाथ मिश्र अमर (१९२५- ) - मैथिली साहित्य लेल।






साहित्य अकादेमी भाषा सम्मान ( क्लासिकल आ मध्यकालीन साहित्य आ गएर मान्यताप्राप्त भाषा लेल):-
            
           २०००- डॉ. जयकान्त मिश्र (क्लासिकल आ मध्यकालीन साहित्य लेल।)
           २००७- पं. डॉ. शशिनाथ झा (क्लासिकल आ मध्यकालीन साहित्य लेल।)
            पं. श्री उमारमण मिश्र








साहित्य अकादेमी पुरस्कार- मैथिली




१९६६- यशोधर झा (मिथिला वैभव, दर्शन)


१९६८- यात्री (पत्रहीन नग्न गाछ, पद्य)


१९६९- उपेन्द्रनाथ झा “व्यास” (दू पत्र, उपन्यास)


१९७०- काशीकान्त मिश्र “मधुप” (राधा विरह, महाकाव्य)


१९७१- सुरेन्द्र झा “सुमन” (पयस्विनी, पद्य)


१९७३- ब्रजकिशोर वर्मा “मणिपद्म” (नैका बनिजारा, उपन्यास)


१९७५- गिरीन्द्र मोहन मिश्र (किछु देखल किछु सुनल, संस्मरण)


१९७६- वैद्यनाथ मल्लिक “विधु” (सीतायन, महाकाव्य)


१९७७- राजेश्वर झा (अवहट्ठ: उद्भव ओ विकास, समालोचना)


१९७८- उपेन्द्र ठाकुर “मोहन” (बाजि उठल मुरली, पद्य)


१९७९- तन्त्रनाथ झा (कृष्ण चरित, महाकाव्य)


१९८०- सुधांशु शेखर चौधरी (ई बतहा संसार, उपन्यास)


१९८१- मार्कण्डेय प्रवासी (अगस्त्यायिनी, महाकाव्य)


१९८२- लिली रे (मरीचिका, उपन्यास)


१९८३- चन्द्रनाथ मिश्र “अमर” (मैथिली पत्रकारिताक इतिहास)


१९८४- आरसी प्रसाद सिंह (सूर्यमुखी, पद्य)


१९८५- हरिमोहन झा (जीवन यात्रा, आत्मकथा)


१९८६- सुभद्र झा (नातिक पत्रक उत्तर, निबन्ध)


१९८७- उमानाथ झा (अतीत, कथा)


१९८८- मायानन्द मिश्र (मंत्रपुत्र, उपन्यास)


१९८९- काञ्चीनाथ झा “किरण” (पराशर, महाकाव्य)


१९९०- प्रभास कुमार चौधरी (प्रभासक कथा, कथा)


१९९१- रामदेव झा (पसिझैत पाथर, एकांकी)


१९९२- भीमनाथ झा (विविधा, निबन्ध)


१९९३- गोविन्द झा (सामाक पौती, कथा)


१९९४- गंगेश गुंजन (उचितवक्ता, कथा)


१९९५- जयमन्त मिश्र (कविता कुसुमांजलि, पद्य)


१९९६- राजमोहन झा (आइ काल्हि परसू, कथा संग्रह)


१९९७- कीर्ति नारायण मिश्र (ध्वस्त होइत शान्तिस्तूप, पद्य)


१९९८- जीवकान्त (तकै अछि चिड़ै, पद्य)


१९९९- साकेतानन्द (गणनायक, कथा)


२०००- रमानन्द रेणु (कतेक रास बात, पद्य)


२००१- बबुआजी झा “अज्ञात” (प्रतिज्ञा पाण्डव, महाकाव्य)


२००२- सोमदेव (सहस्रमुखी चौक पर, पद्य)


२००३- नीरजा रेणु (ऋतम्भरा, कथा)


२००४- चन्द्रभानु सिंह (शकुन्तला, महाकाव्य)


२००५- विवेकानन्द ठाकुर (चानन घन गछिया, पद्य)


२००६- विभूति आनन्द (काठ, कथा)


२००७- प्रदीप बिहारी (सरोकार, कथा)


२००८- मत्रेश्वर झा (कतेक डारि पर, आत्मकथा)


२००९- स्व.मनमोहन झा (गंगापुत्र, कथासंग्रह)


२०१०-श्रीमति उषाकिरण खान (भामती, उपन्यास)


२०११- श्री उदयचन्द्र झा विनोद (अपक्ष, कविता- संग्रह)




साहित्य अकादेमी मैथिली अनुवाद पुरस्कार




१९९२- शैलेन्द्र मोहन झा (शरतचन्द्र व्यक्ति आ कलाकार-सुबोधचन्द्र सेन, अंग्रेजी)


१९९३- गोविन्द झा (नेपाली साहित्यक इतिहास- कुमार प्रधान, अंग्रेजी)


१९९४- रामदेव झा (सगाइ- राजिन्दर सिंह बेदी, उर्दू)


१९९५- सुरेन्द्र झा “सुमन” (रवीन्द्र नाटकावली- रवीन्द्रनाथ टैगोर, बांग्ला)


१९९६- फजलुर रहमान हासमी (अबुलकलाम आजाद- अब्दुलकवी देसनवी, उर्दू)


१९९७- नवीन चौधरी (माटि मंगल- शिवराम कारंत, कन्नड़)


१९९८- चन्द्रनाथ मिश्र “अमर” (परशुरामक बीछल बेरायल कथा- राजशेखर बसु, बांग्ला)


१९९९- मुरारी मधुसूदन ठाकुर (आरोग्य निकेतन- ताराशंकर बंदोपाध्याय, बांग्ला)


२०००- डॉ. अमरेश पाठक, (तमस- भीष्म साहनी, हिन्दी)


२००१- सुरेश्वर झा (अन्तरिक्षमे विस्फोट- जयन्त विष्णु नार्लीकर, मराठी)


२००२- डॉ. प्रबोध नारायण सिंह (पतझड़क स्वर- कुर्तुल ऐन हैदर, उर्दू)


२००३- उपेन्द दोषी (कथा कहिनी- मनोज दास, उड़िया)


२००४- डॉ. प्रफुल्ल कुमार सिंह “मौन” (प्रेमचन्द की कहानी-प्रेमचन्द, हिन्दी)


२००५- डॉ. योगानन्द झा (बिहारक लोककथा- पी.सी.राय चौधरी, अंग्रेजी)


२००६- राजनन्द झा (कालबेला- समरेश मजुमदार, बांग्ला)


२००७- अनन्त बिहारी लाल दास “इन्दु” (युद्ध आ योद्धा-अगम सिंह गिरि, नेपाली)


२००८- ताराकान्त झा (संरचनावाद उत्तर-संरचनावाद एवं प्राच्य काव्यशास्त्र-गोपीचन्द नारंग, उर्दू)


२००९- भालचन्द्र झा (बीछल बेरायल मराठी एकाँकी-  सम्पादक सुधा जोशी आ रत्नाकर मतकरी, मराठी)


२०१०- डॉ. नित्यानन्द लाल दास ( "इग्नाइटेड माइण्ड्स" - मैथिलीमे "प्रज्वलित प्रज्ञा"- डॉ.ए.पी.जे. कलाम, अंग्रेजी)


२०११- श्री खुशीलाल झा (उपरवास कथात्रयी, रघुवीर चौधरीक गुजराती उपन्यास)


साहित्य अकादेमी मैथिली बाल साहित्य पुरस्कार



२०१०-तारानन्द वियोगीकेँ पोथी "ई भेटल तँ की भेटल"  लेल
२०११- ले.क. मायानाथ झा "जकर नारी चतुर होइ" लेल


साहित्य अकादेमी युवा पुरस्कार


२०११-आनन्द कुमार झा (हठात परिवर्तन, नाटक)




प्रबोध सम्मान




प्रबोध सम्मान 2004- श्रीमति लिली रे (1933- )


प्रबोध सम्मान 2005- श्री महेन्द्र मलंगिया (1946- )


प्रबोध सम्मान 2006- श्री गोविन्द झा (1923- )


प्रबोध सम्मान 2007- श्री मायानन्द मिश्र (1934- )


प्रबोध सम्मान 2008- श्री मोहन भारद्वाज (1943- )


प्रबोध सम्मान 2009- श्री राजमोहन झा (1934- )


प्रबोध सम्मान 2010- श्री जीवकान्त (1936- )


प्रबोध सम्मान 2011- श्री सोमदेव (1934- )


प्रबोध सम्मान 2012-  श्री चन्द्रभानु सिंह (1922- ) आ
                                श्री रामलोचन ठाकुर (1949- )




यात्री-चेतना पुरस्कार






२००० ई.- पं.सुरेन्द्र झा “सुमन”, दरभंगा;


२००१ ई. - श्री सोमदेव, दरभंगा;


२००२ ई.- श्री महेन्द्र मलंगिया, मलंगिया;


२००३ ई.- श्री हंसराज, दरभंगा;


२००४ ई.- डॉ. श्रीमती शेफालिका वर्मा, पटना;


२००५ ई.-श्री उदय चन्द्र झा “विनोद”, रहिका, मधुबनी;


२००६ ई.-श्री गोपालजी झा गोपेश, मेंहथ, मधुबनी;


२००७ ई.-श्री आनन्द मोहन झा, भारद्वाज, नवानी, मधुबनी;


२००८ ई.-श्री मंत्रेश्वर झा, लालगंज,मधुबनी


२००९ ई.-श्री प्रेमशंकर सिंह, जोगियारा, दरभंगा


२०१० ई.- डॉ. तारानन्द वियोगी, महिषी, सहरसा


२०११ ई.-  डॉ. राम भरोस  कापड़ि भ्रमर (जनकपुर)




भारतीय भाषा परिषद, कोलकाता


युवा पुरस्कार (२००९-१०) गौरीनाथ (अनलकांत) केँ मैथिली लेल।




भारतीय भाषा संस्थान (सी.आइ.आइ.एल.) , मैसूर रामलोचन ठाकुर:- अनुवाद लेल भाषा-भारती सम्मान २००३-०४ (सी.आइ.आइ.एल., मैसूर) जा सकै छी, किन्तु किए जाउ- शक्ति चट्टोपाध्यायक बांग्ला कविता-संग्रहक मैथिली अनुवाद लेल प्राप्त।  रमानन्द झा 'रमण':- अनुवाद लेल भाषा-भारती सम्मान २००४-०५ (सी.आइ.आइ.एल., मैसूर) छओ बिगहा आठ कट्ठा- फकीर मोहन सेनापतिक ओड़िया उपन्यासक मैथिली अनुवाद लेल प्राप्त।


विदेह सम्मान


विदेह समानान्तर साहित्य अकादेमी सम्मान


१.विदेह समानान्तर साहित्य अकादेमी फेलो पुरस्कार २०१०-११ 
२०१० श्री गोविन्द झा (समग्र योगदान लेल)
२०११ श्री रमानन्द रेणु (समग्र योगदान लेल)
२.विदेह समानान्तर साहित्य अकादेमी पुरस्कार २०११-१२ 

२०११ मूल पुरस्कार- श्री जगदीश प्रसाद मण्डल (गामक जिनगी, कथा संग्रह)
२०११ बाल साहित्य पुरस्कार- ले.क. मायानाथ झा (जकर नारी चतुर होइ, कथा संग्रह)
२०११ युवा पुरस्कार- आनन्द कुमार झा (कलह, नाटक)
२०१२ अनुवाद पुरस्कार- श्री रामलोचन ठाकुर- (पद्मानदीक माझी, बांग्ला- मानिक बंद्योपाध्याय, उपन्यास बांग्लासँ मैथिली अनुवाद)
नाटक, गीत, संगीत, नृत्य, मूर्तिकला, शिल्प आ चित्रकला क्षेत्रमे विदेह सम्मान २०१२ क घोषणा


अभि‍नय- मुख्य अभिनय ,


सुश्री शि‍ल्‍पी कुमारी, उम्र- 17 पि‍ता श्री लक्ष्‍मण झा


श्री शोभा कान्‍त महतो, उम्र- 15 पि‍ता- श्री रामअवतार महतो,


हास्‍य-अभिनय


सुश्री प्रि‍यंका कुमारी, उम्र- 16, पि‍ता- श्री वैद्यनाथ साह


श्री दुर्गानंद ठाकुर, उम्र- 23, पि‍ता- स्‍व. भरत ठाकुर


नृत्‍य


सुश्री सुलेखा कुमारी, उम्र- 16, पि‍ता- श्री हरेराम यादव


श्री अमीत रंजन, उम्र- 18, पि‍ता- नागेश्वर कामत


चि‍त्रकला
श्री पनकलाल मण्डल, उमेर- ३५, पिता- स्व. सुन्दर मण्डल, गाम छजना
श्री रमेश कुमार भारती, उम्र- 23, पि‍ता- श्री मोती मण्‍डल


संगीत (हारमोनियम)


श्री परमानन्‍द ठाकुर, उम्र- 30, पि‍ता- श्री नथुनी ठाकुर


संगीत (ढोलक)


श्री बुलन राउत, उम्र- 45, पि‍ता- स्‍व. चि‍ल्‍टू राउत


संगीत (रसनचौकी)


   श्री बहादुर राम, उम्र- 55, पि‍ता- स्‍व. सरजुग राम


शिल्पी-वस्तुकला


    श्री जगदीश मल्लिक,५० गाम- चनौरागंज


मूर्ति-मृत्तिका कला


श्री यदुनंदन पंडि‍त, उम्र- 45, पि‍ता- अशर्फी पंडि‍त




काष्ठ-कला


श्री झमेली मुखिया,पिता स्व. मूंगालाल मुखिया, ५५, गाम- छजना




किसानी-आत्मनिर्भर संस्कृति


श्री लछमी दास, उमेर- ५०, पिता स्व. श्री फणी दास, गाम वेरमा


अनचिन्हार आखर ( http://anchinharakharkolkata.blogspot.com ) द्वारा प्रायोजित "गजल कमला-कोसी-बगमती-महानंदा सम्मान" बर्ख 2011 लेल ओस्ताद सदरे आलम गौहर जीकेँ प्रदान कएल गेलैन्ह। एहि बेरुक मुख्यचयनकर्ता ओस्ताद सियाराम झा"सरस" छलखिन्ह।..

No comments:

Post a Comment

अहांक विचार/सुझाव...